Kad bija radītas kontaktlēcas, tad pilnīgi pārvērtās indivīdu izpratne par to, kā var koriģēt redzi. Tālredzīgie un tuvredzīgie pacienti var droši braukt ar mašīnu, sportot, peldēt un redzēt dažādus afišas un citus uzrakstus, nenēsājot brilles. Taču kā tad kontaktlēcas radās?
Droši vien tas liekas neticami, bet centieni radīt lēcas acīm bija tiešām jau uzsākti 16. gadsimta beigās un tas bija L. da Vinči mēģinājums. No tā palikušajos pierakstos bija 1508. gada skices, kur attēlota ierīce, kura paredzēta redzes labošanai. Šajos dokumentos aprakstīts, ka savdabīga lēca jāuzstāda tieši uz acs un ierīce palīdzēs redzēt. Šodien zinātnieki jau ir pilnībā pārliecināti, kad tieši dotais da Vinči izgudrojums pārtapa par šodienas kontaktlēcas prototipu.
Tomēr Leonardo izgudrojums tad nesaņēma atzinību un uz apmēram 400 gadiem tika aizmirst. Vienīgi 1887.gadā stikla pūtējs Frīdrihs Mullers izmantoja Leonardo ideju. Tika radītas sava veida protēzes, kuras atdarina acs formu. Lēcas daļa, kura atrodas uz baltuma acij, bija izgatavota no balta stikla, bet daļa, kas ir virs pašas zīlītes , bija caurspīdīga.
Bet pa īstam liels sasniegums bija tad, kad tieši Kevins Tauhey 1947.gadā izveidoja pirmās lēcas ar nelielu diametru, kurš apklāja tikai acs radzeni un bija taisītas no plastmasas, un nemaz nelīdzinājās stikla lēcām. Un tad kontaktlēcas palika tādas, kādas tieši tās mēs zinam šobrīd.
Un patlaban pat iespējams iegādāties kontaktlēcas internetā, protams, ja Jūs zināt, kādas tieši lēcas vajadzīgas. Bet ir pat tāda tipa kontaktlēcas interneta veikals, kurā pieejami ārsti, kas var pārbaudīt acis kā arī izrakstīt receptes. Pasaule attīstās un paliek ērtāka. Un, ja agrāk pašas pirmās lēcas bija ļoti padārgas, taču šobrīd kontaktlēcas cenas patīkami pārsteidz.
Cik tad daudz dažādu lēcu veidu ir pasaulē un kā var tās izvēlēties?
Šodien eksistē ne vien viens kontaktlēcas interneta veikals, kur piedāvājumā pastāv tik ļoti dažnedažādas lēcas. Pašas kontaktlēcas var atšķirties viena no otras ne vienīgi pēc to cietuma, mērķa, krāsas, nēsāšanas ilguma, un arī pati lēcas cena ir diezgan atšķirīga. No kā tad tas viss būs atkarīgs? Pirmkārt, kāds lēcu tips būs meklēts – cietās vai arī mīkstas kontaktlēcas.
Mīkstas lēcas acīm protams ir populārākais variants. Tās ir izrakstītas cilvēkiem ar tuvredzību, astigmātismu un senilu hiperopiju. Šī veida lēcas acīm izvēlās arīdzen medicīnā, kā piemēram, kad būtu nepieciešams ielikt acī zāles vai arī aizsargāt tās, priekš tam, lai paātrinātu dzīšanas procesu. Savukārt cietās kontaktlēcas oftalmologi izraksta, ja pacientam jau ir pašas radzenes formas deformācija, ko nevarēs uzlabot ar mīkstajām. Tas var būt, piemēram, astigmātisms.
Kontaktlēcas varētu iedalīt pēc nēsāšanas ilguma. Vienas dienas kontaktlēcas tiek ievietotas no rīta, bet izņemtas naktī, vēl ir elastīgās lēcas, kas ļauj gulēta ar lēcām acīs pat nakti vai divas. Ir arī ilgstošas nēsāšanas, kur kontaktlēcas jau var valkāt līdz 6 dienām nenoņemot un pēdējais, nepārtrauktās, kuru nēsāšanas režīms var būt līdz pat trīsdesmit dienām.
Pastāv vēl krāsainās kontaktlēcas internetā, kuras maina klienta acs krāsu un ir arī raibas lēcas, ļaujot pārvērsties, piem., par vilku vai vampīru. Nenoliedzami, ka tieši kontaktlēcas cenas ir atkarīgas no dažādiem iemesliem, gan no nēsāšanas ilguma, gan no cietuma vai kādam tieši mērķim tās ir paredzētas. Taču visu laiku, pasūtot kontaktlēcas internetā, var salīdzināt produktus pie vairākiem pārdevējiem un tad veikt savu izvēli.