Vislabāk un racionālāk ir par kurināmā sagādi parūpēties jau vasaras sākumā. Esošās apkures sezonas beigas ir labs laiks, kad pārliecināties par savas apkures sistēmas tehnisko pusi un vajadzības gadījumā to savest kārtībā. Ja apkurei izvēlaties malku, tad, iegādājoties to pavasarī vai vasaras sākumā, būs gana daudz laika to izzāvēt lietošanai ziemā. Arī brikešu un granulu iegādāšanās šajā laikā ir izdevīga, jo tiek piedāvātas akciju cenas un pat bezmaksas piegāde! Kokskaidu briketes var izmantot kā lielisku alternatīvu parastajai malkai.
Ieskaties arī – https://raksts.zl.lv/ak4012-sia/apkures-granulas-un-briketes-par-zemakam-cenam-neka-gaze/
KĀ PĀRLIECINĀTIES PAR KURINĀMĀ KVALITĀTI?
Apkures sistēmas veids kurināmā izvēlē spēlē lielu lomu. Krāsnī var izmantot kā briketes, tā malku, taču, granulas gan nebūs pareizais risinājums. Vienmēr nepieciešams pārbaudīt, kāda veida kurināmais apkures sistēmai der, lai nerastos nepatīkamas un dārgas problēmas. Mūsdienās liela loma apkures sistēmas izvēlei ir dzīvesveidam,jo tie, kuri mājās ir tikai nogalēs un vakaros, labprāt izvēlas apkures sistēmu, kas neprasa lielu uzmanību, kā tas būtu gadījumos, kad māja tiktu apsildīta ar krāsns apkuri. Arī kurināmajam ir liela nozīme. Blīvi presētas briketes un sausa malka ir labākie kurināmie. Ja brikete nokrītot saplīst, tad tā nav blīvi presēta un ir sliktas kvalitātes, kas savukārt nozīmē to, ka tā ātri izdegtu. Ja ir iespēja, izvēlaties kantainas briketes, jo apaļās izdeg ātrāk. Kurinot ar kokskaidu briketēm un granulām, mazāk aizsērējas dūmvads.
KĀ ATRAST ĒRTĀKO APKURES SISTĒMAS VEIDU?
Granulu kurināšanai ir nepieciešams speciāls granulu katls, taču briketes kā kurināmo var izmantot arī parastajās krāsnīs un kamīnos. Kokskaidu kurināmā cena ir vilinoša. Katrs, kurš ar kurināmo ir saskāries no bērnības, zina cik daudz pūļu prasa malka un kurināšana ar to. Piemēram, apkures katliem pietiek tikt uzpildītiem, aptuveni, reizi nedēļā, taču krāsns jākurina katru dienu, visas dienas garumā, ja ir stiprs sals. Briketes un granulas pārdod jau sausas un gatavas tūlītējai izmantošanai, taču malku, visbiežāk, vēl ir jāžāvē.