Smiltsērkšķis, tā lietošana un receptes

Smiltsērkšķis – pārsteidzošs augs, kas dāsni dalās ar cilvēkiem ar savu vitamīnu krājumu. Ārēji smiltsērkšķu oga līdzīga vitamīnu tabletēm. Un šie augi patiešām ir pārpilni ar vitamīniem. Tie ir ļoti ražīgi, tās zari, kas ir smagi no ogu daudzuma, parasti atrodas pie zemes. Pašām ogām ir dziednieciskas īpašības, tās ļaus tikt vaļā no vairākām kaitēm. Smiltsērkšķiem patīk saules apspīdēti kalni, taču tie aug arī pie upes un citiem ūdeņiem. Šim augam ne visai patīk purvi. Smiltsērkšķi nebaidās no sala un ir ļoti izturīgi, tādēļ arī pie mums šos augus var audzēt.

Smiltsērkšķu augļu izmantošana

Smiltsērkšķu ogas lieto vairāku produktu izgatavošanai, piemēram, kā smiltsērkšķu sula vai eļļa. Interesanti ir tas, ka, lai saražot litru smiltsērkšķu eļļas, nepieciešams pie diviem simtiem kilogramiem ogu, šis process paskaidro cenu šai produkcijai. Smiltsērkšķu ogas arī tiek pielietotas diezgan plašā veidā, lai saglabāt smiltsērkšķi ziemai, tā ogas var tikt sasaldētas un uzglabātas ledusskapī un smiltsērkšķu ogas nezaudēs visas dziednieciskās īpašības. Ogas izmanto, lai izvairītos no infarkta, stimulēt sirds darbību, lai pazemināt holesterīnu, ka arī imunitātei. Klepus gadījumā, ārsti iesaka lietot uzturā medu kopā ar smiltsērkšķu ogām.

Receptes no smiltsērkšķiem

Smiltsērkšķu ogas var lietot dažādi, tas nesamazinās šī auga labo ietekmi uz cilvēka organismu. Svaigi spiesta smiltsērkšķu sula var būt izmantota kā salātu un konditorejas izstrādājumu papildinājums. Kā vitamīnu pārpilno un imunitāti uzlabojošu ogu produktu, to visvieglāk ir kopā ar karstajiem dzērieniem. Kā piemēram, ieilguša klepus gadījumā, ieteicams lietot tēju ar smiltsērkšķi, ingveru un medu. Smiltsērkšķu ogas pieder pie tiem retajiem augiem, kuri pie saldēšanas saglabā savas labās īpašības. Tāpēc, smiltsērkšķi uz ziemu ieliek ledusskapī un ogas būs tādas pašas, kā tikko savāktas. Bet kā jebkuram no ārstnieciskiem augiem arī smiltsērkšķu ogām ir ierobežojumi. Smiltsērkšķi un to produkti nav paredzēti cilvēkiem ar jebkuru gremošanas sistēmas slimību, žultspūšļa vai aizkuņģa dziedzera iekaisumu, hepatītu un akūtu aknu mazspēju, ja ir akmeņi nierēs, ka arī jāpārbauda vai nav alerģija uz karotīnu vai kādu citu sastāvdaļu.

Smiltsērkšķu ogas Latvijā

Šodien vairākas augļkopības audzē smiltsērkšķus un izgatavo no tiem dažādus produktus. Katra saimniecība, taisot smiltsērkšķu eļļu, nosaka cenu vietējam tirgum. Mūsu valsts iedzīvotāju vidū ir ļoti izplatīta smiltsērkšķu sula, kur cena nespēlē tik lielu lomu, jo tās superīgās īpašības ir zināmas un jau izbaudītas. Cilvēki iegādājas smiltsērkšķus ziemai saldēšanai, savukārt, sulu izmanto ikdienas vajadzībām un smiltsērkšķu eļļu ārstniecībai. Katra saimniecības darbība tiek uzraudzīta un pārbaudīta, un uzticams smiltsērkšķu audzētājs ir arī Latvijas augļkopju asociācijas dalībnieks.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *