Latvijā ļaudis parasti novirza naudu un daudzas lietas, piemēram, apavus un apģērbu. Šodien ir diezgan dažādas iestādes, kas palīdz realizēt dažnedažāda veida atbalstu, tādā veidā mums pašiem nebūs jāatrod konkrēti tie, kam vajadzīga palīdzība, to jau izdara šāda organizācija. Latvijas teritorijā ziedo ne vienīgi fiziskas personas, taču arī daudzi uzņēmēji un arī lielas kompānijas sniedz savu ieguldījumu labdarības procesos. Kādā veidā notiek labdarības plāns Latvijā? Ko tieši dara labdarības fonds Latvijā? Pilnīgi viss par ziedojumiem un atbalsta realizēšanu Latvijā tālāk.
Kādas tieši palīdzības programmas tiek realizētas?
Kā iepriekš bija minēts, mūsu valstī ziedošana īstenojas diezgan dažādos veidos un virzienos. Ziedo cilvēki arī ar pašu fizisko darbu, piem., kad tad vajadzīgi skolotāji darbā ar īpašiem bērniem vai arī meklējot dāvanas. Tāds darbs tiks saukts par brīvprātīgo darbu, tā kā samaksa jau par to netiks saņemta. Samērā liels skaits var tikt sakrāts, lietojot krājkasītes tirdzniecības centros, tagad šādi arīdzen vāc palīdzu Ukrainas valstij. Visērtāk veikt ziedojumus ir caur lielām organizācijām, piem., ziedot.lv. Tās iestādes mājas lapā ir samērā daudz dažādu variantu kam palīdzēt – palīdzība veciem cilvēkiem, atbalsts medicīnai, neparedzētās situācijās kā arī cita veida varianti. Ikkatrs labdarības fonds Latvijā īsteno kādu projektu, pēc tam par tā rezultātiem iespējams iiepazīties fondu publiskajās lapās. Bez ziedošanas fondiem, eksistē dažādu turīgo cilvēku veidotie fondi, piemēram, P.Avena labdarības fonds. Šeit netiks savākti cilvēku ziedojumi, bet Avena kungs, izmantojot šo fondu, par saviem līdzekļiem īsteno dažāda veida labdarības pasākumus, kur ir ietverts atbalsts zinātnei, medicīnai un kultūrai, piemēram, katru gadu īstenotais klasiskās mūzikas Rīga Jūrmala festivāls.
Kādā veidā pārliecināties, ka pats labdarības fonds tad ir droša ziedošanas vieta?
Mēs visi jau zinām, kā tad iespējams ziedot un cik dažnedažādos variantos. Taču kā īsti izdalīt drošu labdarības fondu no viltus iestādes? Pats galvenais ar ko atšķiras labdarības fonds jau ir tas, ka tā nebūs peļņas organizācija, bet tiek dibināta pamatojoties tieši uz sponsora ieguldītajiem līdzekļiem. Savukārt, labdarības biedrība, kura dibināta ziedojumu vākšanai, tad ir iestāde, kur saņem saziedotos līdzekļus un tad virza tos saskaņā ar projektu. Bez šaubām, vēlāk par to būs jāatskaitās. Skatoties vietu, kurā iespējams ziedot, ieteicams, izlasīt internetā klientu atsauksmes. Jo, piem., daudzās lapas, kur kāds lūdz pēc palīdzības, bieži vien jau ir nepatiesas. Tādēļ pirms tam, kā skaitīt kaut kur naudu, labi pārbaudiet tā patiesīgumu. Bieži vien labdarības projektus rīko pašvaldības, dažnedāžādi uzņēmēji, brīvprātīgo iestādes. Latvijā bez šaubām cilvēki ir aktīvi uz ziedošanu. Runājot par fondiem, P.Avena fonds, nemaz nav vienīgais Avena kunga labdarības darbības virziens. Savukārt, pēc Dienas datiem Mihails Fridmans un P.Avens Ukrainas valstij ziedojuši simts piecdesmit miljonus EUR, turklāt viņi apņemas palielināt Ukrainas bankas kapitālu līdz pat miljardam EUR. Šie visi piemēri ļauj ticēt, kad labdarība dzīvos vienmēr un arī ikviens no mums spēs izlīdzēt viens otram un citiem.